Istanbul Design Biennial

29a0e-dsc_8033

Sevdiğim bir yere veya şehre her gidişimde gitmeden önce mutlaka yapılacaklar listesi oluştururum. Nerde ne var, yeni açılan mekanlar, nerede ne yer ne içerim gibisinden bir sürü başlık… Rezervasyonlar yapılır, ajandalara yazılır çizilir… İstanbul da bu süreçten nasibini fazlasıyla aldı tabi ki. Bir günümüzün yarıdan fazlasını tamamen çok merak ettiğim bienale ve etkinlik kapsamında düzenlenen design walk a ayırdık. Sabahtan düştük Fener ve Balat yollarına. İstanbul yine sürprizler hazırlamıştı bana ve her seferinde beni şaşırtmayı en güzel şekilde başarıyordu. Bu zamana kadar bir türlü gitmeye fırsat bulamadığım Fener Rum Lisesi hem iç hem de dış mimarisiyle şüphesiz İstanbul’un en önemli mimari eserleri arasında olmayı hak ediyor. Bienal ise çarpık kentleşmeden, tüketim çılgınlığından tutun da modaya kadar uzanan geniş kapsamlı eserlere ev sahipliği yapıyor. Vaktiniz varsa bu etkinliği kaçırmamanızı öneririm. Anlayacağınız  İstanbul yapmıstı yapacağını ve beni bir kez daha kendisine aşık etmeyi başardı.

Before I travel to the places I love or cities, I always make a to do list. Recent restaurants, where we can eat or drink, where we can visit and so on… Making reservations, keeping agenda… So, of couse İstanbul was one of them. We spent almost all day, till the evening, for the Biennial and the design walks around conducted by İKSV. So we went on our way to Fener and Balat early in the morning. It is started from Has Museum and ended around Fener. Again İstanbul was waiting for me with her surprises and manage to do it really well each time. Fener Greek High School was one of the places that I always wished to visit but couldn’t. But this time I was so lucky that I was able to see its both inside and outside of this magnificent architecture  and without a doubt it deserves to be the one of the most imressive building of İstanbul. Then Biennial has a wide content emphasis on irregular urbanization and over consumption to the fashion… If you have time, you should definitely go and visit. 

553eb-dsc_8034
ede5d-img_2657
dcfac-img_2664
02503-img_2669
d30e7-dsc_8030
b744a-dsc_8024
Had a quick lunch at the Istanbul Modern’s restaurant before visiting the Biennial
c94b4-img_2674
8ecd4-img_2676
Some captures from Biennial 
8291a-img_2679
b0235-img_2681
4fa47-img_2684
7eead-img_2687
a9121-img_2689
38c94-img_2691
End of the day, dinner at 8 Restaurant
b7a27-img_2700
Zara knit / Hunter boots / American Apparel socks
Photos by JB

34 thoughts on “Istanbul Design Biennial

 1. Elimizin altında ya butun bu guzellikler hep erteliyorum o yuzden, gidicem gidicem diye diye haftalar gecti ve bienal icin hala bir adım atmıs degilim. Vakit gecmeden postunla birlikte gaza geldim fındık suratlı!:) Fotolarda JB'nin parmagı oldugu nasıl da belli bu arada:)
  O coraplardan bende de var, en kısa zamanda giyilsinnn! 🙂

  Like

 2. bide o güzelliklerin kıymetini bilen bi millet olsak var ya türkiye en az bu kadar daha turistik bi ülke olurdu, hatta buraya gelen yerleşir geri dönmezdi! paristeki köprüler kaldırımlar aklıma geldikce deliriyorum ben. elin adamı kıytırık köprüsünü bile bi sanat eseri gibi korumus kollamış..
  tabi bu serzenişlerim sana degil beybi, sen ki o pufur pufur kazagınla hunterını cekmissin üstüne, saclarını savurmuşsun rüzgara karşı, bişey diyememki sana ben <33333 öperim öperim severim anca 🙂

  Like

 3. Sade bir orgu elbise hunterlar la super olmus. Itiraf ediyorum *Eller havada* bende buralari gezmedim, henuz, ki mutlaka gezmem gerek.
  Istanbul tam bir hazine, aslinda o kadar cok guzel sey var ki, Minikkus@un dediklerine katilmamak zor.

  xxx

  Like

 4. Ezgi guzelim ! Nefis kareler.. sen de oyle.. (Masallah o guzel gozlerine) Istanbul'u boyle keyifli gezmeni ve sanat pesinde kosmani cok seviyorum… Geldigin icin cok tesekkur ederim ! Iyiki gorusme firsati da bulduk.. Bunun icin daha da cok tesekkur ederim… Bir sonraki bulusmayi iple cekiyorum 😉

  Like

 5. Ezgicim, resimlerini cok sevdim, hele ucakla yakaladigin kareler cok hosuma gitti. O elbisenin ustundeki bogaz ve Istanbul sanirim, baya ilginc eserler var gibi gozukuyor. Tatil icin gitmek istiyorum Istanbula, bir suru bol vakit istiyorum, herseyi gormek, yemek, sizleri gormek anlatmak istiyorum : ) Hunterla kirmizi cizgili corap dokunusunu da cok sevdim bu arada, fistigim : )

  Like

 6. Kendinden bir şey kattığın her şey iki kere daha güzel gözüküyor benim gözüme 🙂 Bu şehire senin karelerinle bir kez daha aşık olabilirim misal, içinde yaşadığım yeri bir kez daha keşfedebilirim. Daha önce hiç gitmediğim yerlerin heyecanını bu postlarda yaşıyor ben de tek tek notlar alıyorum aşkım.
  Triko elbise ile hunter birlikteliği çizgili çoraplarla ancak bu kadar özgün, eğlenceli, stil sahibi renklendirilebilirdi bebeğim, öpüyorum kocaman! 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s