Masculin Fall

69932-dsc_0219
Sonbahar denilince aklima gelen kiyafetleri dusunuyorum da hemen hemen hepsi maskulen parcalar. Blazerlar, trenchcoatlar, loaferler, sapkalar… Zaten dergilerden ve moda haftalarindan gordugum kadariyla da bu sezon bu parcalari bol bol gorecegiz. Bende madem ilk sonbahar postumu yapiyorum, acilisi bu parcalarla yapayim, uzun zamandir giymedigim blazerimi ve ozledigim loaferlerimi gun isigina cikartayim dedim. Tabi bu iki maskulen parcayi sapkayla tamamlamamak olmazdi. Giyinip ayna karsisina gectigimde ise bir seylerin eksik oldugunu gordum. Bazen maskulen kombinlere abartili kolyelerle feminen bir hava katmak pekte fena bir fikir sayilmaz dedim ve forever21 den aldigim, sik sik her seyle kullandigim kolyemi de ekledim. Peki sizin sonbahar denilince akliniza gelen kombininiz hangisi ?
When I think that what are the outfits for fall, most of the answers come to my mind are masculin pieces. Blazers, trenchcoats, loafers, hats etc… As we see from fashion weeks and magazines, I believe we’ll see lots of masculin outfits in this fall. Then I said, if I’m making my first fall outfit post, it should smell masculinity and I thought it’s time to see my blazer and beloved loafer the light of day. Of course it should be mistake not to add a nice winter hat to this masculin outfit. But still, when I finished dressing up I realized something missed, then I thought it couldn’t be bad idea adding a bling bling necklace to give feminine influence to this masculinity and I used my frequently used forever21 necklace. So what is your favourite outfit when fall come to your mind ?
7ad4e-dsc_0271
6e1e9-dsc_0236
e3ec1-dsc_0276 
3fa1b-dsc_0260
9694e-dsc_0356
07293-dsc_0292
e5e3c-dsc_0293
8be78-dsc_0336
d8f6d-dsc_0298
dc3b2-dsc_0341
6bd8e-dsc_0321
f2bf8-dsc_0349

Son olarak hiç fotoğraf tecrübesi ve geçmişi olmadığı halde şekilden şekle girip bu güzel fotoğrafları çeken artık dosttan öte kardeşten farkı olmayan Bilge’m e çok teşekkür ediyorum. Seni çok seviyorum !

Lastly, I would like to thank to Bilge ,who is beyond a best friend and no difference from my sister, for taking these beautiful pics even though she has no photography background or knowledge. Love you so much !
Topshop blazer and tshirt / Zara pants / Aldo loafers / Park Bravo hatFollow me on : InstagramFacebookTwitter

54 thoughts on “Masculin Fall

  1. Bu tarz ayakkabıları belki de hiçbir zaman bu şekilde taşıyamayacağım ama senin zarif taşıyışını gördükçe giymiş kadar oluyorum aşkım 🙂 kıvrık paça skinny’lerle loaferlar ancak bu kadar narin ve ince bir güzellikle bu şekilde taşınabilirdi. Çizgili ceketin verdiği hareket ve o müthiş saçlarının altından dalgalandığı şapka bu outfiti bir adım daha öteye taşıyor. Sen ne giysen ilham veriyorsun bebişim, çok çok seviyoruz seni, fotoğraflarını, her şeyini!:**

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s